İçeriğe geç

İlgilendiğiniz konu başlığına TIKLAYIP, aç kapa!

Sabah Gazetesi ve Macau Daily Times gazetesi, “Bir Türk Üniversitesi Macau Amblemi Kopyasını 10 Küsür Yıldır Kullanıyor!” başlığı ile olayı duyurdu. Macau bölgesinin yerel amblemi olan lotus bitkisi, bölgenin 1999 senesinde Portekiz’den ayrılıp Çin’e geçmesi ile birlikte resmen logo olarak seçilmişti. Kırklareli Üniversitesi ise logosunu 2008 yılında düzenlediği bir logo yarışmasında seçmiş ve lotus bitkisi çizimini resmi logo olarak kabul etmişti.

Mart 2008’de yeni bir yarışma düzenlendi ve Abdullah K. tarafından yarışmaya sokulan lotus bitkisi tasarımı resmi olarak seçildi. Logonun lansmanı 6 Mayıs 2008’de yapıldı. Abdullah K., logosunun özgün çalışma olduğu konusunda ısrar etmişti; ancak çıkan çalıntı söylentileri üzerine üniversite yönetimi 4 bin TL’lik (o zamanki ismiyle Yeni Türk Lirası) ödülü ödemekten vazgeçmişti.

O gündür olayın üstü örtülü. Ayıp giderilemedi. Ne melem bir vazgeçilmez logodur anlayamadık! Eee kimler ne sağladı? diye düşünmeden edemiyoruz. Yoksa ne diye üstü kapatılır bu ayıbın!

Çalıntı bu logo, Üniversitenin web sitesinde, tüm sosyal medya hesaplarında, YouTube tanıtım filminde hala utanmadan, sıkılmadan kullanılıyor. Yuh ki, ne yuh! Bir bilim yuvası olan Kırklareli Üniversitesi, yıl 2022 olmuş, bu ayıpla 2008’den beri hala yaşıyor.

Bir Üniversite ve yönetimdeki bir bilim yuvası ayan beyan afişe olmuş bu ayıba göz yumarsa, sen düşün Türkiye’deki bilmin ve sanatın halini!

Doğru ‘Amerikayı yeniden neden keşfedelim ki!’  Neden uğraşasın ki, ‘Zaten, burada yapılmışı var!’ ‘Uğraşma, Çal!.

ORİJİNAL

ÇALINTI

Biri Amerikalı rock grubudur. Xero adıyla kurulduğundan beri 80 milyondan fazla albüm satmayı ve iki Grammy ödülü kazanmayı başarmıştır. MTV ödülleri ile de ünlüdür. Adını Linkin Park olarak değiştiren müzik gurubu, gerek albüm ve single satışları, gerekse sahne şovları ile birçok otoriteye göre tüm zamanların ve günümüzün en aktif ve modern grubu olarak kabul edilir.

Diğeri ise Avrasya Üniversitesi. Trabzon!da, 1996 yılında zamanın Maçka Belediye Başkanı Ömer YILDIZ’ın öncülüğünde bir grup bürokrat, işadamı, sanayici ve yönetici tarafından Maçka İmar, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfı aracılığıyla kurulmuştur.

Bir Üniversite logosu özgün ve benzeşmez olmalı, değil mi? Madem kullanmaya karar verdin de, kullanmadan önce neden bir araştırıp, incelemezsin? Benzeri var mı acaba? diye! Ülkede logo/Amblem Tasarımcıların kökü mü kazındı? Logodaki benzerlik konusu esinlenme mi? Çalıntı mı? Logo neden bir başka logoya bu benli benzemek zorundadır? yorumu sizlere bırakalım!

Logo halen, her mecrada kullanılıyor. Biri bu işe el atsa, logo revize olsa ya da yeniden tasarlarsa ya! Sanırım yönetimin bilim üretmekten, bunlarla uğraşmaya zamanı yok..

BU DENLİ BENZEMEYE GEREK VAR MI?

İlk İstanbul Metrosu amblemini (M harfi ve aşağı yön işareti), dostum Merhum, Doç. Faruk Çağla çizmişti. Belediye adına logo işini alan reklam ajansında çalışıyordu, ajanstan Çağla’nın parasının üstüne yattı. Merhum emeğinin parasını alamadan aramızdan ayrıldı! 1992 yılında tasarlanan bu logo, uzun yıllar boyunca Metro İstanbul’un amblemi oldu.

2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tanıtılan yeni bir metro kullanılmaya başlandı. Bu logo Bulgaristan’ın başkenti Sofya metrosundan alıntı olduğu için eleştirilmişti. Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından, eleştri aldığı için kullanılmayan metro logosu, ondan sonra gelen başkan Mevlüt Uysal tarafından kullanılmaya başlandı.

İstanbul’da belediye iktidardan, muhalefete geçti. İstanbul’daki mevcut tramvay, metro, hafif metro, füniküler ve teleferik hatlarının işletmeciliğini yapan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Metro İstanbul 2016’dan bu yana, bütün benzerliğiyle bu logoyu kullanılıyor.

Ne yeni başkan Ekrem İmamoğlu ne de kurmayları da, bu benzerliğe dur demedi. Utanç ve rezillik hala devam ediyor!..

BU DENLİ BENZEMEYE NEDEN HALA GÖZ YUMUYORSUNUZ?

Davis Kupası 20. yüzyılın başlarında kurulduktan sonra, Avustralyalı oyuncular Norman Brookes ve Alfred Dunlop katılmayı arzu ettiler. Ancak 1901 yılında bağımsızlığını kazanan Avustralya, bunun için gerekli olan kendi ulusal birliğine henüz sahip değildi. Australasian Lawn Tennis Association (ALTA) Eylül 1904’te Avustralya eyaletleri ve Yeni Zelanda temsilcileri tarafından kuruldu. Kasım 1905’te dernek, daha sonra Avustralya Açık olan Melbourne’deki ilk şampiyonalara ev sahipliği yaptı.gelişmiş. 1922’de Yeni Zelanda kendi ulusal derneğini kurdu ve Avustralya derneği adını Avustralya Çim Tenisi Birliği (LTAA) olarak değiştirdi. Bugün dernek Tennis Australia adı altında faaliyet göstermektedir. www.tennis.com.au (resmi web sitesidir)

Arasta Park ise Kocaeli’nin ünlü bir alışveriş ve yaşam merkezi. Mağazalar, restoranlar, sinema, bovling salonu ve çiftçi pazarıyla yerel ürünleri destekleyen, anlı şanlı bir AVM. İzmit Yahyakaptan’da, Akasyalar Caddesi üzerinde, içinde Türkiye’nin en ünlü markalarının yer aldığı ünlü bir yapı.www.arastapark.com.tr (resmi web sitesidir)

Aaaaa! Logoları ne kadar birbirine benziyor değil mi? Tıpkısının aynısı. Bre utanmazlar! Bari renk değiştirin. Orasını burasını büküp eğin de, benziyor.. andırıyor.. desinler! Hadi çalındığı ortaya çıktı, logonuzu değiştirin. O kadar yüzsüzler ki, oralı bile değiller.. Kullanmaya hala devam!

Kim kimden çaldı acaba dersiniz? İşte işi ucuza getirme diye buna denir. Marka ve Markalaşmak kavramlarının içine edildiğine (!) bir örnek daha.. İnanmayan web sitelerine baksın..

ORİJİNAL

ÇALINTI

Bir yanda Banner Health Hastanesi. 

Öte yanda İstanbul’da özel bir hastane! Özel İlgi Hastanesi.

Canımız kimlere emanet? Şimdi gelde dürüst bir sağlık hizmeti verdiklerine inan ya da güven!

Aaaaa! Logoları ne kadar birbirine benziyor değil mi? Herşey aynı, bir tek renk değişmiş. Kim kimden çaldı acaba dersiniz? İşte işi ucuza getirme diye buna denir. Marka ve Markalaşmak kavramlarının içine edildiğine (!) diğer bir örnek daha..

 

ORİJİNAL

ÇALINAN

 

İşte! önüne gelene, araştırmadan etmeden iş verirsen böyle hırsız durumuna düşersin!

Ne kadar birbirine benzimiyorlar değil mi? Biri farkı, diğeri bambaşka.. Kim kimden çaldı acaba dersiniz?

İşşi ucuza getirdim diye sevinirken, bunun adına ‘Marka ve Markalaşmak’ dedin aklın sıra! Ava giderken avlandın Patron! Üstelik güvenmişsin, işini teslim etmişsin. Kimbilir bu ucuz emeksizliğe, hazırlopçuluğa ne para ödedin kimbilir? Yazık olmuş. Seni kazıklamışlar! Hadi şimdi sen de bu çalıntı reklam mecranda müşterilerine güven sunmaya çalış!..

ORİJİNAL

HIRSIZ ÇÖZÜM ORTAĞIN YAPTIĞI

Uşak Belediyesi, ‘Marka Şehir olma ve Markalaşmak’ adına, işe belediyenin logosunu değiştirmele başladı. 2013’te Belediye Başkanı Ali Erdoğan, bu amaçla bir logo yarışması düzenledi.

Yeni logo sonderece modern, minimalist, uşak tarihi ile uyuşan çağdaş bir tasarım çizgisine sahipti. Ancak çalıntıydı. Başka bir yerden araklanmıştı! Utanmadan.. Rengi bile değiştirilmeden, eğip bükmeden.. Tatlı tatlı, tatlıcıdan çaldılar, Uşaklılara tattırmaya kalktılar!

Bu yarışmada Uğur Küçükkaya adlı arakçı tasarımcı birinci geldi. Bir şeker firmasının logosunun aynısı olduğu çok geçmeden ortaya çıktı. Logo tasarım yarışması sonucunda 2013 yılı değeriyle, 8 bin lira ödüllü yeni logonun, çalıntı çıkması adeta şok etkisi yarattı.

Erken ortaya çıkması, logonun kullanılmamasına, başka bir yeni logo kullanılmasına neden oldu. Belediye işe erken uyandı da, hırsız damgası yemekten kurtuldu.

Hatta çok büyük erdem gösterdiler, yarışma jürisine akademik kişiler dışında hiçbir kişiye, hatta belediyeden yöneticilere dahi yer vermediler. Yani bilimselliğe inandılar! Bilimselliğe teslim oldular! Peki bu çalıntı logoyu seçen ve 1. ilan eden jüri, logonun ‘Bir benzeri var mı?’ diye hiç mi araştırmadı? Sorup soruşturmadı, filtreden geçirmedi? Bu jüride hangi yetkin tasarımcılar ve bilgili akademisyenler görev almıştı dersiniz?

Yarışma Jürisi: 

  • Murat DORKİP Grafik Tasarımcı
  • İlhan BİLGE Marmara ve M.S.Ü Öğr. Gör.
  • Ömer DURMAZ DEÜ GSF Öğr. Gör.
  • Yıldırım YILDIRIMÖZ Görsel İletişim Tasarımcısı
  • Tuğcan GÜLER DEÜ GSF Öğr. Gör.
  • Zafer GÜNGEN Uşak Üniversitesi Öğr. Gör.
  • Engin GÜNGÖR Grafik Tasarımcı

ÇALINDIĞI YER

YUTTURULMAYA ÇALIŞILAN

ŞİMDİ KULLANILAN

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen kurumsal logo yarışması sonucu Süleymanpaşa Belediyesi’ni temsil edecek logo yarışma düzenlendi. Toplam 30.000 YTL’yi bulan para ödüllü ve 438 eserin yarıştığı yarışmada ilk elemeyi 88 eser geçti.

İkinci ve üçüncülüğe layık eser bulunamazken, jüri tarafından yapılan son değerlendirmede, finale kalan diğer iki eserin mansiyon ödülü ile taçlandırıldığı yarışmada mansiyon ödüllerini Eskişehir’den “CRN123” rumuzu ile İlkay Kara ve İstanbul’dan “464482” rumuzu ile yarışmaya katılan Lale Güneş İşleker kazandı. “Ötigen” rumuzu ile Süleymanpaşa’dan Erkan Ural’ın tasarımı ise birinci seçildi.

Süleymanpaşa Belediyesinin açtığı logo yarışmasında, birinci olarak belirlenen logonun, Tekirdağ’da bulunan Gazi Murat Paşa Camii’nin duvarındaki Osmanlı tezhip sanatı formunun bire bir aynısı olarak karşımıza çıktı, aradaki tek fark ise renkler…

Her yerden çalınanı affetmesine affedelim de.. ‘Allah’ın Evi’nden çalınanı nasıl affedelim, Ah! Müslüman Kardeşlerim..

CAMİDEN TIRTIKLANAN LOGO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.